loading

مهاجرت تحصیلی به ارمنستان 2021

مهاجرت تحصیلی به کشور ارمنستان

در کشور ارمنستان رشته‌های تحصیلی زیادی در زیر گروه‌های علوم انسانی، پزشکی، علوم مهندسی، علوم پایه و هنر تدریس می‌شوند. همچنین دانشگاه های مختلف به زبان های مختلف تدریس می‌نمایند. دانشگاه هایی مانند دانشگاه آمریکایی، آکادمی علوم ارمنستان، آکادمی اروپایی، به زبان انگلیسی و دانشگاه فرانسوی به زبان فرانسه، دانشگاه روسیه به زبان روسی و دانشگاه دولتی ایروان به زبان ارمنی جذب دانشجو و تدریس می‌کنند.

ارزان بودن هزینه های زندگی همچنین شهریه پایین دانشگاه ها برای دانشجویان و خانواده های آنان بسیار مهم است. بعلاوه اقتصاد کشور دارای ثبات بوده و در سه سال گذشته نرخ تورمی حدود 4 درصد در سال داشته است. نزدیکی به ایران، هزینه رفت و آمد ارزان به ایران، نزدیکی فرهنگ خانواده های ارمنی به ایرانیان و نبود بحران های اجتماعی مانند اعتیاد و درگیری و نزاع و وجود امنیت اجتماعی بسیار بالا مزایایی هستند که باعث می‌شوند بسیاری دانشجویان و خانواده های آنان جذب این کشور گردند.

کلیه خانواده های ایرانی که فرزندان 18 تا 25 ساله خود را برای تحصیل در ارمنستان اعزام کرده اند مهم ترین علت انتخاب ارمنستان را اینگونه بیان می‌کنند: “چون تهیه ویزای ارمنستان بسیار راحت و دسترسی به این کشور بسیار آسان است ما میتوانیم هر زمان که اراده کنیم برای بازدید و رسیدگی به امور فرزندانمان به ارمنستان سفر کنیم.” اگر قصد سفر به ارمنستان، ثبت نام فرزندان خود در مدارس دولتی ارمنستان را دارید با ما در ارتباط باشید.

جهت مهاجرت تحصیلی به کشور ارمنستان بهتر است با زبان و جغرافیای آن نیز آشنا باشیم.

نام بومی این کشور در زبان ارمنی هایک می‌باشد که در سده های میانه با افزودن پسوند ستان – به معنای سرزمین – به هایستان تغییریافت. این نام بطور سنتی از نام هایک، بنیانگذار افسانه ای ملت ارمنی و نتیجه نوح پیامبر گرفته شده است. در سال 2492 قبل از میلاد ملت ارمنی در منطقه آرارات بنیان گذاشته شد.

درحال حاضر حکومت این کشور جمهوری، جمعیت آن 3250000 نفر، پایتخت آن ایروان و واحد پول آن درام است. همچنین اختلاف ساعت ارمنستان و ایران 30 دقیقه است.

زبان
زبان ارمنی یکی از زبانهای هندو اروپایی است که در منطقه قفقاز و بویژه در ارمنستان جاری بوده و با خط ویژه خود یعنی الفبای ارمنی نوشته می‌شود. مجموع گویش گران به زبان ارمنی در سراسر دنیا 9 میلیون نفراست.

جمهوری ارمنستان کشوری است که بیشترین دانشگاه ها و مراکز آموزش های عالی را در خود جای داده است و بهترین انتخاب برای تحصیل در ارمنستان محسوب می شود.

اگرچه که موقعیت های شغلی برای تحصیل در ارمنستان در مقایسه با سایر کشورهای رده اول محدود است، ولی تمرکز زیاد بر روی رشته های پزشکی، حقوق و تجارت کشور ارمنستان را به یک مقصد ایده آل برای دانشجویان بین المللی که خواهان تحصیل در این رشته ها هستند تبدیل کرده است.

کشور ارمنستان ضمن داشتن فرهنگی غنی، تنوع آب و هوایی و موقعیت های مناسب کسب و کار در کنار بازار کاری پویا که برای بهترین تلاش میکند مکانی مناسب برای اشخاصی است که به دنبال تجارب، موقعیت ها و مهارت های جدید هستند تا بعد از اتمام تحصیل در ارمنستان به موفقیت حرفه ای دست یابند.

ارمنستان در قفقاز جنوبی در میان دریای سیاه و دریای خزر قرار دارد که مرز میان آسیا و اروپا محسوب می‌شود. ارمنستان کشوری کوهستانی و پرباران است و نیز یک کشور محاط در خشکی است.

جمهوری ارمنستان سرزمینی است کوهستانی که اکنون تنها شامل بخش شمالی فلات بزرگ ارمنستان است. سطح ارمنستان را مجموعه‌ای از کوهستان‌های دارای چین خوردگی بسیار، آتش فشان‌های بزرگ، قله‌های مخروطی، دره‌های تنگ رودخانه‌ای، دریاچه‌ها، چاله‌ها و گودال‌ها فرا گرفته‌است. حدود نود درصد اراضی ارمنستان در ارتفاعی بیش از هزار متر واقع شده‌اند.

سطح اراضی ارمنستان از دیدگاه ساختاری به سه منطقه بخش می‌شود. بخش شمال شرق و جنوب شرق که منطقه‌ای است تکتونیک؛ بخش مرکزی که منطقه‌ای است آتش فشانی؛ بخش جنوب غربی جلگه آرارات که ناهمواری‌های آن حاصل سیلاب هاست و در جنوب شرق کوه آراگاتس در ارتفاع ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متر منطقه آتش فشانی ناهمواری دارای چین خوردگی‌های بسیار واقع شده‌است که رودهای کاساغ و هرازدان آن را قطع کرده‌اند.

در بخش شرقی ارمنستان دو گودال و فرورفتگی عظیمی که در ارتفاع ۱۹۱۴ متری از سطح دریا قرار گرفته دریاچه سوان واقع است. سوان بلندترین و بزرگ‌ترین دریاچه کوهستانی قفقاز است. در جنوب حوضه سوان منطقه کوهستانی وایوتس دزور و رود آرپا قرار دارد. جنوب غرب ارمنستان شامل چین خوردگی‌های وسیع جلگه آرارات است که میان دو منطقه کوهستانی آراگاتس و گغام واقع شده‌است

توصیه‌های مسافرتی به کشور ارمنستان

1) راهنمایی مسافران جهت امکان اقامت نود روزه در ارمنستان، به طوری که اقامت بیش از نود روز خارج از مقررات بوده و تبعات قانونی خواهد داشت.

2) تاکید و آگاهی‌سازی جهت عدم حمل بار افراد ناشناس: مسافران محترم از پذیرش بار افراد ناشناس اکیدا خودداری نمایند زیرا بار مربوطه حتی به بهانه ارسال کتاب یا مدارک ممکن است حاوی مواد ممنوعه باشد در این صورت تمامی تبعات قانونی و قضایی ناشی از وارد کردن مواد ممنوعه مربوط به فرد حمل کننده بار خواهد بود.

3) روشن سازی و آگاه کردن اتباع محترم کشورمان در مورد ممنوع بودن ورود داروهای روان گردان، آرامبخش‌های حاوی کدئین و…

4) اطلاع رسانی به مسافران جهت خودداری اکید از چادر زدن در پارک‌ها یا اماکن عمومی و تفریحی.

5) تمامی اتباع کشورمان اکیدا توجه داشته باشند که از اطمینان به افراد ناشناس جهت جابه جایی پول یا تبدیل پول خودداری کنند و جهت کسب اطلاع از افراد و ارگان‌های مجاز و معتمد یا صرافی‌های معتبر حتما با این نمایندگی مشورت نمایند.

6) اتباع محترم کشورمان که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه‌های ارمنستان را دارند، حتما قبل از ثبت نام نسبت به اعتبار علمی مدرک دانشگاه مورد نظر در وزارت بهداشت و وزارت علوم ایران کسب اطلاع نمایند تا از هدر رفت وقت و هزینه خودداری شود.

7) افرادی که قصد انتقال مدارک تحصیلی یا مالی از داخل کشور به ارمنستان را دارند حتما پیش از خروج از کشور مدارک مذکور را طی ترجمه رسمی به تایید اداره ثبت اسناد وزارت امور خارجه برسانند تا در این نمایندگی قابل تایید باشد.

8) اتباع عزیز کشورمان از اطمینان به هر فرد ایرانی یا غیر ایرانی که مدعی اخذ ویزا از سفارت‌های خارجی است خودداری کرده و سرمایه مالی خود را دراختیار این افراد قرار ندهند.

9) اتباع محترم کشورمان در هنگام خروج از کشور علاوه بر مدرک مسافرتی که گذرنامه معتبر است. مدارک هویتی شامل کارت ملی و شناسنامه نیز همراه داشته باشند تا درصورت بروز مشکل برای گذرنامه مانند مفقود شدن یا مخدوش شدن، امکان صدور گذرنامه یا برگ عبور فراهم باشد.

10)کشور ارمنستان دارای قوانین بسیار سختگیرانه ‌ای در خصوص مواد مخدر و داروهای آرامبخش است. افرادی که ملزم به مصرف داروهای مذکور هستند حتما نسخه معتبر پزشک را به همراه داشته باشند که مورد تایید سفارت ارمنستان در ایران و همچنین نمایندگی‌های وزارت خارجه در داخل کشورمان قرار گرفته باشد.

• پاندمی (کرونا): تمامی اتباع ایرانی که دارای گذرنامه عادی، خدمت یا سیاسی هستند در صورتی که قصد ورود به ارمنستان از طریق هوایی یا زمینی را دارند ملزم به داشتن پاسخ تست پی سی آر منفی کرونا می‌باشند که بیش از هفتاد و دو ساعت از تاریخ آن نگذشته باشد. لازم به ذکر است که در صورت ورود از مرز هوایی قانون فوق شامل تمامی افراد بالای شش سال می‌باشد.

اما در مرز زمینی به دلیل افزایش همه گیری، تمامی افراد حتی نوزادان یک روزه باید دارای تست پی سی آر باشند. البته آزمایشهای فوق حتما باید شامل نام نام خانوادگی شماره گذرنامه و شماره تماس آزمایشگاه مربوطه و همچنین ترجمه شده به زبان انگلیسی باشد تا امکان ورود برای مسافران فراهم گردد. رعایت پروتکلهای بهداشتی شامل فاصله فیزیکی، و استفاده از ماسک بهداشتی همچنان مورد تاکید است.

• ایمنی و امنیت: جاده زمینی ایروان به جلفا که با مرز مغری (نوردوز) جدا شده است دارای امکانات اندک و زیرساختهای عمرانی ضعیفی میباشد که علیرغم اینکه امنیت قابل توجهی از نظر سرقت و موارد مشابه برقرار است لیکن نبود زیر ساخت و خراب بودن آسفالت جاده و عدم وجود علایم و خط‌کشی‌های مربوطه و گاردریل‌های مورد نیاز در برخی مناطق خطر تصادفات را به میزان زیادی افزایش داده است. خط هوایی ایروان به تهران دارای امنیت و تدوام پرواز بوده و توسط دو خط هوایی معتبر به صورت پنج روز در هفته فعالیت دارد.

مهاجرت تحصیلی به کشور ارمنستان

• سفر و جاده: توصیه می شود تمامی مسافرانی که قصد دارند از جاده زمینی وارد ارمنستان شوند ترجیحا با سرعت مطمئنه و در روشنایی روز اقدام به رانندگی نمایند تا به دلیل عدم وجود روشنایی مناسب و خط‌کشی‌های جاده‌ای دچار مشکل نشوند ضمنا گواهینامه ایرانی در ارمنستان معتبر نمی‌باشد و مسافرانی که قصد ورود با خودروی شخصی را دارند حتما گواهینامه بین‌المللی همراه داشته باشند همچنین تمامی قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت نموده و از مصرف الکل یا مواد آرامبخش در هنگام رانندگی خودداری کنند.

• تروریسم: در کشور ارمنستان تا کنون هیچ موردی از فعالیت گروه‌های تروریستی گزارش نشده است. قوانین و مقررات گمرکی: تمامی مسافران ایرانی امکان خارج کردن هیچ کالای نو و خریداری شده را نخواهند داشت و تنها امکان خارج کردن اجناس دست دوم و مصرف شده به صورت موردی و تکی وجود دارد.

اتباعی که قصد صادر کردن کالا در قالب گسترده از ایران به ارمنستان را دارند حتما با وزارت صمت و رایزن بازرگانی سفارت و همچنین کارشناس اقتصادی در تماس بوده و ضمن مراجعه به سایت کمیته درآمدهای دولتی ارمنستان از درصد و میزان تعرفه‌های گمرکی آگاه بوده و سپس اقدام به تهیه کالای مورد نظر و اخذ بارنامه قانونی نمایند. یکی از مهمترین محدودیت‌های گمرکی مربوط به حمل داروهایی است که در داخل کشور مجاز است ولی در کشور ارمنستان غیر مجاز بوده و مشمول پیگرد قضایی و زندان می‌باشد.

به طور کلی ضروری است که هموطنان پیش از سفر با مراجعه به سایتarlis.am لیست کاملی از داروهای ممنوعه را مشاهده نمایند و در صورتی که مجبور به مصرف داروی خاصی بوده که در لیست مذکور در میان داروهای ممنوعه ذکر شده است، نسخه معتبر پزشک معالج را به تایید سفارت ارمنستان در ایران و یکی از نمایندگی وزارت امور خارجه در ایران برسانند تا در معرض بازداشت و فرآیندهای قضایی کشور ارمنستان قرار نگیرند.

قوانین و عرف‌های محلی: در کشور ارمنستان، امنیت اجتماعی مناسبی بر قرار می‌باشد بنابراین هنجارشکنی‌های چندانی مشاهده نمی‌گردد؛ لکن توصیه می‌شود اتباع کشورمان از اطمینان و اعتماد به افراد ناشناس خودداری نمایند.

ضمنا مردم ارمنستان توجه زیادی به مفاهیم و نمادهای مذهبی خود دارند لذا اتباع کشورمان در هنگام حضور در بناهای مذهبی به قصد بازدید، تمامی مقررات مربوطه را رعایت کرده و از هرگونه بی حرمتی خودداری نمایند . ضمنا با توجه به وجود برخی اختلافات میان آذربایجان و ارمنستان، اتباع ایرانی از هر گونه ابراز نظر و موضع‌گیری در زمینه این اختلافات خودداری کرده و زمینه شعله‌ور شدن عداوت یا هر گونه عکس العمل هیجانی را ایجاد ننمایند.

در صورت امکان برای در امان ماندن از خطرات احتمالی در شرایط پساجنگ کنونی، توصیه میشود حدالامکان از صحبت به زبان آذری و همچنین انتشار اخبار و کلیپ‌های مربوط به جنگ اخیر خودداری شود.

• مدارک مورد نیاز جهت ورود: ضرورت دارد که تمامی اتباع کشورمان گذرنامه معتبر ایرانی به همراه داشته باشند که حداقل شش ماه از تاریخ اعتبار آن باقی مانده باشد.

تمامی ایرانیان از هنگام ورود می‌توانند نود روز در کشور ارمنستان اقامت داشته باشند که پس از پایان مدت مذکور امکان خروج و ورود مجدد و استفاده از نود روز دیگر فراهم است. برای دانشجویان پس از ورود و ثبت نام، دانشگاه مربوطه اقدام به اخذ اقامت جهت دانشجو و والدین (در صورت درخواست) می‌نماید که در هر سال تحصیلی توسط دانشگاه و با ارسال به اداره اقامت (اویر) تمدید می‌گردد.

• بهداشت و درمان: اتباع محترم ایرانی توجه داشته باشند که به دلیل اختلاف قیمت ارز، هزینه درمان در ارمنستان بیشتر از کشورمان می‌باشد و در صورت عدم وجود شرایط اضطراری، از اقدام به درمان در کشور ارمنستان خودداری نمایند لکن در صورت به وجود آمدن شرایط اضطراری و نیاز به مساعدت پلیس با شماره 102 و همچنین در صورت نیاز به اورژانس با شماره 103 و در صورت نیاز به آتش نشانی با شماره 911 تماس حاصل فرمایند.

• بلایای طبیعی: کشور ارمنستان به دلیل قرار گرفتن بر روی گسل بسیار زلزله خیز می ‌باشد. در این خصوص می‌توان به وقوع زلزله معروف گیومری در 1988 و همچنین زلزله پنج ریشتری اخیر در فوریه 2021 در ایروان اشاره نمود. لذا توصیه می شود که هم میهنان به اقدامات اولیه در هنگام زلزله احتمالی توجه فرمایند.

• ارز رایج و توصیه‌های تجاری و اقتصادی: ارز رایج کشور ارمنستان درام می‌باشد که در حال حاضر تقریبا هر هزار درام معادل پنجاه هزارتومان می باشد. توصیه می‌شود که مسافران قبل از ورود به ارمنستان مقداری ارز مصرفی برای نیازهای اولیه همراه داشته باشند و در روزهای آتی می‌توانند از صرافی‌های معتبر در مراکز خرید جهت تبدیل ارز یورو و و دلار به ارز درام استفاده نمایند. کشور ارمنستان به دلیل قطع رابطه با ترکیه در پی جنگ اخیر، فرصت بسیار مناسبی برای فعالیت تجار و بازرگانان ایرانی محسوب می‌شود که از فرصت جدید در بازارهای مربوط به پوشاک و فرش بهره مند شوند.

خانهرزرو وقت تماسارتباط