loading

مهاجرت تحصیلی به آلمان

مهاجرت تحصیلی به آلمان

کشور آلمان یکی ازمحبوب ترین و پیشرفته ترین کشورهایی می باشد که امروزه مورد توجه بسیاری از کاربران برای مهاجرت قرار گرفته است. این کشور پیشرفته هر ساله تعداد بیشماری از علاقه مندان به تحصیل را به خود می پذیرد. برای مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان ، متقاضیان باید اطلاعاتی را در این زمینه داشته باشند و طبق آن برنامه ریزی کنند. اطلاعاتی در زمینه ی مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی، شرایط کشور آلمان، میزان هزینه های زندگی در آلمان، سبک زندگی غالب در این کشور، چگونگی گرفتن وقت سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی و … نیاز دارند.

اقدامات متقاضی مهاجرت به آلمان

امروزه افراد زیادی علاقه مند به تحصیل در یک کشور دیگری می باشند. کشور آلمان یکی از برجسته ترین و مهم ترین کشورهایی می باشد که در صدر لیست توجه شده توسط این علاقه مندان قرار گرفته است. اما برای اینکه کاربران بتوانند در این کشور به تحصیل بپردازند باید درباره ی شرایط غالب بر مدارس و دانشگاه های این کشور اطلاعاتی را بدست آورند.

سیستم آموزشی مدارس کشور آلمان

سیستم آموزشی این کشور به گونه ای می باشد که کودکان از سن سه تا شش سالگی، می توانند در مهد کودک ها به تحصیل بپردازند. بعد از تمام شدن این دوره آن ها وارد مقطع ابتدایی شده و چهار سال را در این مقطع به تحصیل خواهند پرداخت. آلمانی ها به این مقطع، اصطلاحا، grundschule می گویند. این مقطع برای تمامی کودکان اجباری می باشد. بعد از اتمام این دوره کودکان بسته به نوع استعداد و توانایی که دارند می توانند در یکی از سه نوع سطوح علمی زیر شرکت کرده و به تحصیل بپردازند.

Hauptschule

این مقطع برای دانش آموزانی که دارای سطح علمی کم تری هستند، مناسب می باشد. به طور مثال دانش اموزانی که نمرات پنج تا نه را در این مدارس کسب کرده اند می توانند در این مدارس به تحصیل بپردازند. این مدارس مانند دوره های فنی و حرفه ای می باشند.

Realschule

این نوع مدارس، نوع دیگری از مدارس غالب در این کشور می باشند که دانش آموزان می توانند با شرکت در آن ها به تحصیل بپردازند. این مدارس مخصوص کسانی هستند که نمره پنج تا ده را اخذ کرده اند. پس از اتمام این دوره، دانش آموزان می توانند در دوره های کارآموزی شرکت کرده و پس از اتمام آن به دانشگاه ورود پیدا کنند.

Gymnasium

این نوع مدارس نوع دیگری از سیستم های غالب بر این کشور می باشد که داشن اموزان می توانند در آن ها شرکت کرده و به تحصیل بپردازند. این مدارس ویژه دانش آموزانی می باشد که نمرات ده تا سیزده را کسب کرده اند. بعد از پایان این دوره از مدارس، دانش اموزان می توانند در یک آزمون سراسری شرکت کرده و در صورت قبولی در دانشگاه های این کشور قبول شوند.

اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی برای مدارس

نوجوانان زیر هجده سال در صورتی که بخواهند در مدارس کشور آلمان به تحصیل بپردازند، نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارند. چرا که در مدارس آلمان، زبان آلمانی نیز تدریس می شود. متقاضیانی که دارای محدوده ی سنی بالای دوازده سال هستند، ریسک کمتری را برای اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی در کشور آلمان دارند. این سنین، نسبت به محدوده ی سنی پایین تر یعنی کم تر از دوازده سال، از از نظر افسر مربوطه، راحت تر می توانند ویزا اخذ کنند.

 همچنین سیستم دیگری نیز برای تحصیل دانش آموزان در این کشور در نظر گرفته شده است. سیستم خصوصی، نوع دیگری از مدارسی می باشد که علاقه مندان به این نوع مدارس می توانند در آن به تحصیل بپردازند. این مدارس می تواند شبانه روزی باشند و تمامی امکاناتی که متقاضی برای تحصیل نیاز دارد را فراهم کند. هزینه های تحصیل در این مدارس کمی بالاتر از مدارس دولتی کشور آلمان می باشد.

سیستم آموزشی مقطع کارشناسی در کشور آلمان

اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان، اولین مرحله برای مهاجرت افراد متقاضی به کشور المان می باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که موجب جذب دانش جویان به کشور آلمان شده است، کیفیت بالای تحصیل در این دانشگاه ها می باشد. حدود ۳۵ درصد دانشجوهای دانشگاه های کشور آلمان را دانشجوهای بین المللی تشکیل داده اند.

متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی و ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی باید این نکته را در نظر داشته باشند که ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی، نباید بیشتر از چهار و یا پنج سال گذشته باشد. گپ تحصیلی برای این نوع دانشجویان یکی از ضروریات می باشد. برای اینکه دانشجو بتواند به راحتی در این دانشگاه ها حضور یابد به مدرک b1  نیاز دارد. بعد از اینکه فر متقاضی پذیرش شد باید سطح زبان خود را ارتقا داده و آن را به b2  برساند. برای اینکه فرد به ادامه تحصیل در این دوره بپردازد اخذ مدرک ایلتس حداقل شش برای وی ضروری می باشد.

طول دوره ی کارشناسی در کشور آلمان ۴ سال می باشد. فرد در این دوره می تواند به شغل پاره وقتی مشغول شود. زمانی که به اصطلاح می گویند که تحصیل در این کشور به صورت رایگانی اتفاق می افتد به این معنی نیست که دانشجویی که برای ادامه تحصیل به این کشور مهاجرت می کند، نباید هیچ گونه مبلغی را بپردازد، بلکه این مبلغ برای او به میزان حداقلی خود کاهش یافته و سالانه میزان هزینه ی ۷۰۰ تا ۸۰۰ یورو توسط دولت کشور آلمان از دانشجو اخذ خواهد شد. شهریه دانشگاه های خصوصی در کشور آلمان سالیانه ۱۲ الی ۱۳ هزار یورو می باشد که این مبلغ گاها تا ۲۰ هزار یورو خواهد رسید. این مبلغ بسته به رشته و دانشگاه فرد متفاوت می باشد.

See the source image

مدارک اخد ویزای تحصیلی

نامه تمکن مالی یکی از مهم ترین مدارکی می باشد که فرد متقاضی برای اخذ ویزای مهاجرت تحصیلی باید آن را به مراکز مربوطه ارائه دهد. این موضوع نشان می دهد که دانشجو می تواند هزینه های تحصیل و زندگی یک سال اول خود را در این کشور تامین کند. این هزینه توسط دولت آلمان برای یک فرد حدودا ماهیانه ۷۵۰ یورو تخمین زده شده است.

سیستم آموزشی مقطع کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، یکی از مسائلی می باشد که امروزه ذهن بسیاری از جوانان را برای مهاجرت به خود مشغول کرده است. برای اینکه جوانان ایرانی بتوانند در این مقطع تحصیلی کشور آلمان به تحصیل بپردازند، باید مدرک تحصیلی کارشناسی از دانشگاه های ایران را داشته باشند. طول دوره ی کارشناسی ارشد کشور آلمان، می تواند یک ساله، یک سال و نیمه و دو ساله باشد. طول دوره کاملا به این بستگی دارد که فرد چه رشته ای را برای تحصیل خود انتخاب کند.

دانشجویان متقاضی به اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور آلمان که مدرک لیسانس خود را هنوز تهیه نکرده اند، باید مدارک ان ها توسط یک دفتر بین المللی در آلمان به نام Akademisches Auslandsamt مورد ارزیابی قرار بگیرد. تسلط فرد به زبان آلمانی در این مقطع یکی دیگر از ضروریات می باشد. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند باید از سطح زبانی مناسبی برخوردار باشند. سطح زبان آلمانی، کاملا به رشته ی مورد نظر فرد بستگی دارد. اما برای اینکه متقاضیان در این رشته پذیرش شوند به چه مدارکی نیاز دارند؟

 • نامه تمکن مالی
 • پاسپورت
 • نامه و رزومه کاری
 • مدرک زبان
 • انگیزه نامه
 • اصل مدرک تمامی مقاطع تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی و لیسانس به همراه ریز نمرات به همراه ترجمه آن ها

سیستم آموزشی مقطع دکتری

مقطع دکتری، یکی دیگر از مقاطع دانشگاه های آلمان می باشد که افراد علاقه مند به ادامه تحصیل به مهاجرت آلمان می توانند با داشتن شرایطی در این دانشگاه ها پذیرش شده و به تحصیل بپردازند. اخذ پذیرش برای این نوع دانشگاه ها امری نسبتا دشوار می باشد. به این منظور، فرد متقاضی تحصیل در این دوره باید یک استاد راهنمایی برای خود پیدا کند. داشتن رزومه قوی برای این دانشجویان حیاتی می باشد. بعد از اینکه متقاضی استاد راهنمای خویش را یافت، با وی در مدت چند جلسه ای مصاحبه خواهد شد. در صورت قبولی فرد در این مصاحبه و بررسی رزومه او، استاد راهنما دانشجو را قبول کرده و دانشجو می تواند برای اخذ پذیرش دانشگاه های دکتری اقدام نماید.

عموما تحصیل در این مقطع برای دانشجویان دکتری چهار سال به طول می انجامد. اما رزومه قوی به چه معنیست؟

رزومه قوی به معنی داشتن سابقه کارهای تحقیقاتی و پژوهشی، مدرک زبان در سطح بالا، مقاله های ISI، توصیه نامه و انگیزه نامه قوی، معدل بالا در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس و … می باشد.

چه کسانی می توانند درآلمان بورسیه بگیرند؟

بورسیه امتیازی است که دولت آلمان برای افراد با استعداد و خاص درنظر می گیرند. اخذ بورسیه در کشور آلمان برای دانشجوهای مهاجر از کشورهای خارجی بدون در نظر گرفتن ملیت و درآمد شخص اعطا می شود. متقاضیانی که برای اخذ بورسیه از کشور آلمان تلاش می کنند باید این نکته را در نظر داشته باشند که بورسیه به افراد خیلی خاص و با استعداد تعلق خواهد گرفت. اخذ بورسیه در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار مشکل می باشد. افرادی که در دوره ی دکتری دارای رزومه قوی می باشند، امکان اخذ آن راحت تر می باشد. سیستم غالب بر دانشگاه های این کشور ، یک سیستم متفاوت می باشد. این سیستم توسط سازمان  DAAD مدیریت می شود.

نمونه هایی از انواع بورسیه که می تواند به افراد مختلفی تعلق بگیرد:

مقطع کارشناسی: بورسیه Mailcheck، بورسیه trendhim talent
مقطع کارشناسی ارشد: بورسیه بنیاد فردریش ایبرت

مقطع دکتری: بورسیه بنیاد علمی علوم آلمانی، بورسیه stipendiumplus

هزینه های تحصیل در کشور آلمان

همان طور که در قسمت های قبلی این مقاله گفتیم، هزینه های تحصیل در کشور آلمان به صورت رایگان می باشد. رایگان بودن این هزینه ها به این معنی نیست که متقاضیان مهاجرت نباید هیچ گونه هزینه ای را برای تحصیل خود در این دانشگاه ها بپردازند، بلکه سالیانه مبلغ بسیار کمی توسط دولت آلمان از دانشجویان اخذ می شود. در کنار این موضوع، دانشجو باید بداند که با اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به این کشور، باید هزینه هایی را نیز برای زندگی در این کشور پرداخت کند. برای کسب اطلاعات کافی دراین رابطه می توانید مقاله ی هزینه های زندگی( لینک) در آلمان را مطالعه کنید. هزینه ی اجازه ی مسکن، خرید پوشاک، خوراک، حمل و نقل و … از جمله این هزینه ها هستند.

هزینه ی زندگی در کشور آلمان بسته به شهری که دانشجو در آن به تحصیل می پردازد و سبک زندگی وی، متفاوت می باشد. فردی که یک شهر پیشرفته را برای تحصیلات خود انتخاب می کند متعاقبا، هزینه های بیشتری را برای زندگیش پرداخت خواهد کرد و فردی که در یک شهر معمولی تحصیل می کند، هزینه های کمتری را پرداخت خواهد کرد. اما اگر بخواهیم یک آمار کلی را برای دانشجویان در نظر بگیریم، باید بگوییم که هزینه های زندگی در این کشور به ازای یک نفر ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو می باشد.

مهاجرت تحصیلی و کار در کشور آلمان

دانشجویانی که برای اخذ ویزا و مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان اقدام می کنند می توانند از کار در کنار تحصیل نیز برخوردار شوند. کار دانشجویی در کشور آلمان برای دانشجو مزایایی را در پی خواهد داشت. یکی از این مزایا این می باشد که در صورتی که دانشجو به کار در حین تحصیل بپردازد، می تواند بعد از پایان تحصیلات خود با بازار کاری این کشور زودتر اشنا شده و سریع تر کار خود را در این کشور پیدا کند.

مزیت دیگر کار در حین تحصیل متقاضی این می باشد که دانشجو می تواند هزینه های زندگی خود را در این کشور مهیا کند و از این بابت خیال خود را آسوده کند. نکته ی قابل توجه که می تواند برای متقاضیان از اهمیت بالایی برخوردار باش این است که، متقاضیان می توانند در طول اقامت خود در کشور ۱۲۰ روز به صورت تمام وقت در کار کرده و ۲۴۰ روز نیز به صورت پاره وقت در کشور آلمان مشغول به کار شوند. این متقاضیان می توانند در طول یک ساعت، ۸ تا ۱۲ یورو درآمد داشته باشند.

ویزای همراه مهاجرت تحصیلی

افراد متقاضی به اخذ ویزای تحصیلی کشور آلمان، می توانند ویزای همراه را نیز درخواست دهند. اما ویزای همراه به چه معناست و مناسب چه کسانی می باشد؟

ویزای همراه نوعی از ویزای صادر شده برای متقاضیان تحصیل می باشد که می خواهند با خود همراهانی را به کشور آلمان ببرند. منظور از همراه، همسر و فرزندان زیر هجده سال می باشند. به این منظور، در ابتدا خود متقاضی باید به این کشور مهاجرت کند. بعد از مهاجرت وی به داخل این کشور، امکان الحاق متقاضیان به این کشور فراهم می شود. ممکن است فرایند اخذ ویزای همراه به مدت سه ماه تا یک سال به طول بیانجامد. متقاضیان اخذ این نوع ویزا باید تمکن مالی خود و همراهان خود را داشته و یک محل اقامتی را برای زندگی خود مهیا کنند. سن متقاضی و همسر وی برای درخواست این نوع ویزا باید بالای هجده سال باشد.

متقاضیان زیر هجده سال می توانند از طریق دیگری برای مهاجرت به این کشور اقدام کنند. آن ها می توانند برای پیوستن به پدر و مادر خود در کشور آلمان این ویزا را درخواست دهند. داشتن مدرک دیگری به نام مدرک زبان آلمانیa1 از ضروریات می باشد.

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به آلمان

افرادی که علاقه مند به تحصیل در کشور آلمان می باشند بعد از اینکه پذیرش خود را در این دانشگاه ها اخذ کردند می توانند برای اخذ ویزای خود اقدام نموده و به این کشور مهاجرت کنند. برای تقاضای اخذ ویزا، در ابتدا باید از سفارت آلمان وقت سفارت گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله وقت سفارت( لینک) را مطالعه کنید. ممکن است این کار برای متقاضیان زمان بر بوده و حداقل دو سال طول بکشد.

مدارک لازم برای سفارت آلمان

 • پاسپورت جدید و قدیم( در صورتی که فرد داارا می باشد)
 • پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارائه ی ۲ قطعه عکس
 • پذیرش دانشگاهی که فرد قبل از گرفتن وقت از سفارت آن را اخذ کرده است.
 • اصل مدارک تحصیلی به همراه ترجمه ان
 • ریز نمرات مربوط به مقاطع تحصیلی
 • ارائه ی نامه تمکن مالی
 • اخذ و ارائه ی بیمه دانشجویی که حداقل دارای سه ماه اعتبار می باشد.
 • سند ازدواج فرد متقاضی( در صورت تاهل)
 • انگیزه نامه فرد متقاضی
 • مدرک زبان آلمانی و زبان انگلیسی
 • اجازه ی کار بعد از تحصیل
خانهرزرو وقت تماسارتباط