loading

مشاوره تحصیلی و پذیرش دانشگاهی

مشاوره تحصیلی و پذیرش دانشگاهی کشورهای مختلف

آیا تحصیل در دانشگاه در کشورهای دیگر برا شما جذابیت دارد؟

مهاجرت تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان راهی برای اقامت دائم در کشوری دیگر است، اما بسیاری از متقاضیان راه حل این موضوع را نمی دانند.

البته این یک مسئله معمولی نیست. بسیاری از موسسات یا افراد با راهنمایی اشتباه ممکن است فرد را به بیراهه بکشانند و یا با تمام تلاش های انجام شده موفقیتی حاصل نشود.

چه مقدار هزینه برای تحصیل در خارج از کشور نیاز است؟

به قطعیت می توانیم بگوییم 90 درصد از متقاضیان تحصیل در خارج از ایران اولین سوالی که می پرسند مبالغ و مخارج می باشد.

هزینه تحصیل در کشورهای مختلف قاعدتا متفاوت است. و البته بسته به رشته تحصیلی فرد هزینه ها نیز متغیر خواهد بود.

در برخی از کشورها مانند فرانسه در مقطع کارشناسی سالیانه میانگین 20 هزار یورو و کشوری مانند نروژ هر ترم 500 کرون نروژ دریافت می کنند.

شهریه هر ترم در دانشگاه یکی از هزینه هایی است که شما باید در نظر بگیرید. شهریه دانشگاه، هزینه مسکن، بیمه، حمل و نقل، خوراک، پوشاک و حتی تفریحات از مواردی است که شما قبل از اقدام برای مهاجرت به هر کشوری باید در نظر بگیرید. پی بردن به این موضوعات و تصمیم گیری درست نیازمند یک مشاور خبره در این کار می باشد.

مشاوره تحصیلی و پذیرش دانشگاهی

آیا تحصیل رایگان در خارج از کشور امکان پذیر است؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله. این موضوع امکان پذیر است البته بنا به شرایطی، مثلا زبان کشور مقصد را به صورت کامل بلد باشید.لهستان و جمهوری چک از جمله این کشورها هستند.

یا این که فاند تحصیلی بگیرید

فاند تحصیلی، بورسیه، دریافت کمک هزینه تحصیلی تقریبا معانی مشابهی دارند.اغلب فاندهای تحصیلی متعلق به مقاطع کارشناسی ارشد، دکتری و یا پستداک است.

فاند هایی که از طرف دانشگاه، دولت یا موسسات به دانشجویان تعلق می گیرند عبارتند از اسکالرشیپ ها، گرنت ها (Grants)، فلوشیپ ها (Fellowships) و کمک هزینه ها (Bursaries). اما تفاوت این ها در چیست؟ اغلب دیده می شود که از همه ی این موارد تحت عنوان اسکالرشیپ یا کمک هزینه ی تحصیلی یاد می شود که در واقع از این بابت یکی هستند: همگی مبالغی هستند که به شما پرداخت می شود و نیازی نیز آن را پس بدهید.

اما تفاوت آن ها در دلیل اعطای آن ها به دانشجویان است. اما این تفاوت ها در واقعیت اهمیتی ندارند. نکته ی مهم این است که برای هرکدام از این فاند ها شرایط مورد نیاز را بررسی کنیم و ببینیم آیا واجد شرایط هستیم یا نه. اگر با این باور که همه ی اسکالرشیپ ها فقط بر اساس شایستگی های آکادمیک و تمامی کمک هزینه ها فقط بر اساس نیاز مالی اعطا می شوند جلو بروید، ممکن است فرصت های زیادی را از دست بدهید. اما به هر حال برای اینکه تصویر بهتری از انواع فاند ها داشته باشید، در زیر به توضیح هرکدام می پردازیم:

  • اسکالرشیپ ها (Scholarships): اسکالرشیپ ها بزرگترین بخش فاند ها را در بر می گیرند. این نوع از فاند می تواند به دلایل بسیار مختلفی و از طرف سازمان های منفاوت اعطا شود. برخی از دلایل اعطای اسکالرشیپ ها به شرح زیر است:
  • شایستگی های آکادمیک
  • نیاز مالی
  • دستاوردهای ورزشی
  • استعداد در زمینه ی موسیقی
  • شرایط شخصی – محل زندگی، شغل والدین، فعالیت های فوق برنامه ی شخص و غیره
  • تمایل شرکت ها به معرفی و تبلیغ خودشان برای دانشجویان – معمولا تمام کاری که برای دریافت این نوع از اسکالرشیپ باید انجام دهید این است که در مورد موضوعی مرتبط با کسب و کار آن ها مقاله ای نوشته و آن را سابمیت نمایید.
  • کمک هزینه ها (Bursaries): این نوع از فاند معمولا از طرف سازمان ها و دانشگاه ها به دانشجویانی تعلق می گیرد که درآمد پایینی دارند و از نظر مالی در مضیقه هستند. معمولا دانشگاه ها در کنار اسکالرشیپ این نوع از فاند را هم برای دانشجویانی با شرایط خاص در نظر می گیرند. برخی از دانشگاه ها نیز به طور خودکار برای دانشجویانی از کشورهای خاص تخفیفی در شهریه در نظر می گیرند.
  • گرنت ها (Grants): گرنت ها معمولا از جانب سازمان های خیریه، موسسات خصوصی یا دولتی و سازمان های مردم نهاد و به دلایل مختلف به افراد تعلق می گیرند. این سازمان ها و خیریه ها عموما برای حمایت از افرادی از گروه های خاص تشکیل شده اند، برای مثال افرادی از کشورهای مشخص یا با قومیت و مذهب خاص یا افراد دارای معلولیت. میزان این نوع از فاند متفاوت است و شرایط آن از سوی نهاد ارائه کننده تعیین می شود. اکثر گرنت ها سالانه اعطا می شوند و نیاز به تمدید دارند.
  • فلوشیپ ها (Fellowships): فلوشیپ ها معمولا به دانشجویان مقاطع تحصیلات عالی و در ازای مسئولبت مشخصی اعطا می شود. مسئولیت هایی مانند تدریس یا انجام تحقیقات. این نوع از فاند معمولا شهریه ی دانشجو را پوشش می دهد و از طرف دپارتمانی که دانشجو در آن تحصیل می شود و یا سوپروایزر او تامین می شود

فول فاند چیست؟

فول فاند به مواردی اطلاق می شود که یک سازمان (دانشگاه، دولت یا دولت ایالتی، سازمان تحقیقاتی و یا هر ارگان دیگری) کلیه هزینه هایی که فرد در طول تحصیل باید بپردازد را تقبل می کند. در اکثر موارد این هزینه ها شامل شهریه ی دانشگاه و هزینه ی تقریبی زندگی است. اما ممکن است گاهی فول فاند به این معنا باشد که “هر” هزینه ای که برای شروع به تحصیل تا پایان آن نیاز دارید پرداخته شود، یعنی علاوه بر شهریه و هزینه های زندگی، مبالغی که برای بلیط هواپیما، درخواست ویزا، بیمه و یا هر هزینه ی دیگری نیاز دارید نیز از طرف آن سازمان پرداخت می شود.

در اکثر موارد فول فاند به دانشجویان مقطع دکترا که تحقیقات آن ها در زمینه های خاصی است و پیش زمینه ی آکادمیک و تحقیقاتی بسیار قوی ای دارند تعلق می گیرد. داشتن مقالات معتبر متعدد، شرکت در کنفرانس های مرتبط، سابقه ی کار، نمره ی زبان بالا، پروپوزال مناسب، نمرات بالا در مقاطع قبلی و توصیه نامه های قوی از اساتید معتبر می تواند شانس دریافت فول فاند را بالا ببرد.

تفاوت فاند و فول فاند

بنا بر آنچه تا کنون در این مطلب خواندید، به طور خلاصه می توان گفت فاند بخشی از هزینه های تحصیل را تامین می کند، این بخش می تواند تخفیفی در شهریه و یا کل آن باشد، کمک در تامین هزینه های خوابگاه و یا تقبل بخشی از هزینه های زندگی.

اما فول فاند تمامی هزینه های زمان تحصیل را تامین می کند. هزینه هایی از جمله شهریه ی دانشگاه، هزینه های زندگی، هزینه ی بیمه ی تحصیلی، هزینه ی سفارت و غیره. در واقع تحت سیستم فول فاند، دانشجو در تمام طول مدت تحصیل خود (و یا زمانی که مشمول فول فاند می شود) برای هزینه های معمول خود هیچ مبلغی را نمی پردازد، مگر اینکه هزینه ی فوق برنامه ای مانند سفر و یا خرید های شخصی باشد.

خانهرزرو وقت تماسارتباط