loading

اخذ ویزا 2021

اخذ ویزا و انواع آن

برای ورود و خروج به هر کشوری، نیاز به یک مجوز رسمی( انواع ویزا) است که توسط سفارت خانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی آن کشور صادر می شود.
انواع ویزا در اصل یک سند است که بیان می کند درخواست دهنده شرایط ورود به آن کشور را دارا هست یا خیر،نکته قابل توجه این است که اجازه ورود نهایی توسط ماموران مرزبانی کشور مقصد، صادر می شود و این تصمیم جایی جز در مرزهای ورودی زمینی، دریایی و هوایی اخذ نمی شود.

آیا کشورها از لحاظ اخذ انواع ویزا با هم متفاوتند ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، بله. اخذ ویزاهای متنوع در کشورهای مختلف قاعدتا قوانین مختلفی دارد. برخی از کشورهای دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا اجازه ورود داده اند که البته این موضوع برای ایرانیان محدود است.

اخذ ویزا 2021

برای ورود و خروج به هر کشوری، نیاز به یک مجوز رسمی ( انواع ویزا) است که توسط سفارتخانه، کنسولگری و یا اداره مرزبانی آن کشور صادر می شود .

تقسیم بندی اخذ انواع ویزا

 • کشورهایی که نیاز به اخذ انواع ویزا ندارند 
 • کشورهایی که در بدو ورود انواع ویزا را صادر می کنند
 • کشورهایی که برای ورود به آنجا باید انواع ویزا را تهیه نمود 

می توان گفت نوع سفر و هدف سفر در نوع ویزا به شدت مؤثر است . لذا در یک نگاه کلی می توان انواع ویزا مطابق اهداف سفر را در هفت دسته بندی زیر نمایش داد:

 1. ویزای مسافرت، اگر کسی قصد دارد صرفا برای گردش و تفریح به کشوری وارد شود، باید اقدام به اخذ ویزای مسافرتی یا همان ویزای توریستی نماید .
 2. ویزای تجاری، هر گاه بازرگان یا تاجری برای انجام امور تجاری و بازرگانی قصد سفر به کشور دیگری را دشته باشد، اقدام به اخذ این ویزا می نماید.
 3. ویزای ترانزیت، گاهی برای مسافرت به یک کشور، باید ازیک یا چند کشور عبور نمود، لذا برای عبور از هر کدام از این کشورها می بایست ویزا تهیه نمود، نام دیگر این ویزا ویزای عبور است .
 4. ویزای ملاقات با دوستان و آشنایان، برای اخذ این ویزا که شباهت با ویزای مسافرتی دارد، فقط مدارکی که باید به سفارتخانه داده شود متفاوت است. البته گرفتن این ویزا از شانس بالاتری برخوردار است.
 5. ویزاهای بلند مدت، این ویزاها که برای اهداف بلند مدت مثل تحصیل ، مهاجرت و … صادر می شود  با عناوینی مانند: ویزای مهاجرتی و ویزای تحصیلی معرفی می شوند.
 6. ویزای کار و تعطیلات، برخی از کشورها مثل استرالیا ( البته تا چند سال پیش ) برای توریست ها، ویزایی صادر می کردند که مجاز بودند، ضمن تفریح و گردش به امور تجاری و شغلی هم بپردازند.
 7. ویزای پزشکی، نام دیگر این ویزا ویزای درمانی و به عبارت دیگر توریسم درمانی خوانده می شود، برای کسانی صادر می شود که برای انجام امور پزشکی به کشور مقصد عزیمت می کنند.

برای اخذ ویزا راه های مختلفی هست که موسسه مشاوره حقوقی و مهاجرتی ملل در این پاراگراف برای شما بیان کرده است.

 1. رفتن به سفارتخانه کشور مقصد، ارائه درخواست و پرکردن فرم های مرتبط، سپس ارائه مدارک و پیگیری تا اخذ ویزا. البته در این فرآیند شاید چند بار باید به سفارتخانه مراجعه نمود.
 2. استفاده از آژانس ها و شرکت های واسطه. برخی از آژانس ها و شرکت ها هستند که می توانند به صورت واسطه ای و وکالتی، امور اخذ ویزا را پیگیری نمایند. البته برخی از کشورها هستند که روند ارائه ویزا را صرفا از طریق واسطه انجام می دهند مثل امارات و سنگاپور، همچنین  برخی دیگر از کشورها هستند که  فرآیند اخذ ویزا در سفارت آنها بسیار طولانی، فرسایشی و سخت است مانند روسیه. لذا به نظر می رسد استفاده از شرکت های واسطه در اخذ ویزا به صرفه تر و منطقی تر باشد.
 3. اخذ ویزای آنلاین. فرآیند اخذ ویزا برای برخی از کشورها فقط از طریق وبسایت امکان پذیر است. مثل استرالیا و نیوزلند.

آیا می توان با یک ویزا به چند کشور سفر کرد؟

در حال حاضر۲۶ کشور اروپایی تحت عنوان  پیمانی بنام شینگن ، که مورد امضای سران این کشورها رسیده، شرایطی را فراهم نموده اند. که بر اساس یکی از بندهایش، دریافت ویزای یکی از این کشورهای عضو پیمان امکان مسافرت به همه کشورهای عضو مهیا می شود.پس می توان گفت گرفتن ویزای یکی از کشورهای عضو پیمان در اصل اخذ ویزای جمعی است.

 

خانهرزرو وقت تماسارتباط